Kalbin Yeni Yolu

Kalpterapi Yaşam Okulu

KALBE GİDEN YOL, KENDİNİ BİLMEDEN BULUNAMAZ

 

Yunanca’da, “Gnothi seauton”, Latince “nosce te ipsum”, Türkçesi ise basit iki kelimeden oluşan çok önemli bir cümledir: “Kendini bil.” Bu deyiş düşünce tarihinin en eski cümlesi olarak kabul edilir. Öyle ki, antik çağ filozofu Juvenalis’e göre bu ilke cennetten gelir. Özdeyiş, Delphi’deki Apollon Tapınağı’nın girişinde altından harflerle yazılmıştır. O kadar önemsendi ki, sufi dergâhlarında binlerce yıl söylendi. Anadolu Tasavvuf okullarında yıllarca okutuldu. Yunus Emre, “İlim ilim bilmektir, ilim kendin(i) bilmektir” olarak zihinlere kazıdı bu öğretiyi. Hacı Bayram Veli de “Sen seni bil, sen seni” şeklinde telaffuz ediyordu felsefesinin odağını. Bununla da sınırlı kalmadı, kadim Mısır’da görüldü, efsanelerdeki Atlantis’ten duyuldu. Eski Şaman eğitimlerinde ve Kızılderili kültüründe de önemle altı çizildi. Platon’un hocası Sokrates’in öğretisinin özü oldu. Hatta Wachowski kardeşlerin Matrix filminde Neo’nun kâhini ziyarete gittiği evde mutfak kapısının üzerinde yazan cümle olarak ona şahit olduk. İnsanın kendisini tanıması, anlaması, benliğinin farkında olması gerekliliğine vurgu yapan bu söylem, zamandan ve mekân tanımayan özün seslenişidir.

Dahi bilim adamı Albert Einstein ın kişilik hakkında dahiyane bir tespiti var. Bizi yakından ilgilendiriyor bu tespit:

 

“Kişi, olması gerektiğini düşündüğü kişiyi değil, olduğu kişiyi araştırmalıdır.”

 

Bunun niye olması gerektiğinin cevabını ise Konfüçyüs verir:

 

“Güçlü olan, zayıf yanını herkesten iyi bilendir; daha güçlü olan ise zayıf yanına hükmedebilendir.”

Sokrates şöyle der:

“Kendini tanımak demek hayran hayran kendini seyretmek demek değildir. Onu arayıp bulmak demektir. Bu nedenle insanın hem ne olduğunu, hem de ne olması gerektiğini araştırmasıdır; nasıl düşüneceğini, nasıl yaşayacağını, nasıl mutlu olacağını kendine sormasıdır.”

“Bir insanın gelişmişliğinin en iyi ölçüsü, potansiyellerini dengeleyebilmesidir.”

Sorunların, sorun olmasının kaynağı, dünya, kişiler ya da olaylar değildir. Sorun, o problemle olan zihinsel ilişkimizdir.

Birlikte, olabileceğiniz şey olmaktan sizi alıkoyan eksiklikleri sevgiyle dönüştürebiliriz.

Mutluluk, var olma ve biz olma sevincinin adıdır ve ancak şuurla gelecek olan bir farkındalığa yükselerek yeniden varlık sevincini deneyimleyebiliriz. Sevgi ile şuurlanma, ¨kendi doğumunu gerçekleştirme çalışmasıdır.¨ Sevgiyle kendi karanlığından ışığının doğumudur. Ancak bir dönüşümle hakikat boyutunda doğmuş olunabilir.

Bu özel eğitim; ¨Öz’e dönüşün bilimsel, güncel ve özgün yolu¨ dur.

Eğitim yol haritasını tamamen size özel şekilde başbaşa çıkartarak oluşturulmaktadır. Özel görüşmeler, Beşiktaş’taki merkezimizde karşılıklı belirlenen saatlerde gerçekleşmektedir.

Kalbin Yeni Yolu

Daha Fazla Bilgi İçin;

Lütfen Sitemizi Ziyaret Ediniz!